Category: Baseball

State Baseball Finals

Class 1- Auburn 5 Essex 2

Class 2- Lebanon 10 Poquoson 1

Class 3- Independence 6 Abingdon 3

Class 4- Broad Run 3 Hanover 2

Class 5- Frank Cox 11 Woodgrove 2

Class 6- James Madison 2 Colgan 1

Baseball State Semi-finals- Tues. June 22 (Updated-Tues. 1 pm. 6-22)

Class 1- Chilhowie (12-3) vs Auburn (12-3) @ Christiansburg HS- Tues. 5 pm

Class 1- Essex @ Riverheads- Tues. 3 pm

Class 2- Lebanon (17-0) @ Chatham (15-0)- Wed. 6 pm

Class 2- Poquoson @ Page Co.- Wed. 6 pm

Class 3- Abingdon ( 16-0) vs Liberty Christian Academy ( LCA) (13-2)- @ Liberty Univ- Tues. 6 pm

Class 3 – Lafayette @ Independence-Wed. 6 pm

Class 4- Halifax Co.(12-2) @ Broad Run- Wed. 6 pm

Class 4- Menchville @Hanover- Tues. 7 pm

Class 5- Mountain View @ Woodgrove- Wed. 6 pm

Class 5 – Frank Cox @ Mills Godwin – Wed. 6 pm

Class 6- James Madison @ Lake Braddock- Tues.6:30 pm

Class 6 -Cosby @ Colgan – Wed.6 pm

Baseball Playoff Finals

Auburn 6 Grayson Co. 1- Class 1 Region C -Championship

Auburn will host Chilhowie / Eastside winner Tues. June 22- State Semi-finals

Halifax Co. 1 Jefferson Forest 0- Class 4 Region D – Championship

Halifax Co. @ Broad Run- Tues. June 22 – State Semi-finals

Appomattox 9 Floyd Co. 8- Class 2- Region C- Semi-final

Chatham 13 Glenvar 3- Class 2- Region C -Semi-final

Appomattox @ Chatham – Sat. June 19- Class 2 -Region Championship

Baseball Playoff Results- Wed. June 16

Chilhowie 7 Honaker 2- Class 1- Region D- Semi-final

Eastside 14 Holston 4- Class 1- Region D- Semi-final

Lebanon 5 John Battle 0- Class 2- Region D- Semi-final- Lebanon (14-0)

Gate City 9 Va. High 8- Class 2- Region D- Semi-final- Gate City (11-4)

Abingdon 4 Tunstall 1- Class 3- Region D- Semi-final- Abingdon (15-0)

Wm. Byrd 4 Christiansburg 2- Class 3- Region D- Semi-final

Regional Baseball Schedules- Updated- Wed. Evening (6-16)

Class 1 Region D

Holston 4 @ Eastside 14 – Final

Honaker 2 @ Chilhowie 7- Final

Class 1 Region C

Auburn vs Grayson Co. – Thurs.- @ Christiansburg HS- 5 pm

Class 2 Region D

Va. High 8 @ Gate City 9 -Final

John Battle 0 @ Lebanon 5- Final

Class 3 Region D

Tunstall 1 @ Abingdon 4- Final

Christiansburg 2 @ Wm. Byrd 4- Final

Class 4 Region D- Semi-finals

Jefferson Forest 6 @ Amherst Co. 4 – Final- Jefferson Forest (10-4)

Pulaski Co. 0 @ Halifax Co. 4- Final- Halifax Co. (11-2)

Baseball Scores- Mon. June 14- Playoffs

Radford 5 Giles 1- Class 2 Region C

Glenvar 1 Gretna 0- Class 2 Region C

Dan River 6 James River 5- Class 2 Region C

Appomattox 10 Alleghany 7- Class 2 Region C

Nelson Co. 12 Patrick Co. 4- Class 2 Region C

Va. High 8 Central-Wise 3- Class 2 Region D

Gate City 17 Richlands 3- Class 2 Region D

Lebanon 12 Lee High 1- Class 2 Region D

John Battle 5 Tazewell 4- Class 2 Region D

Auburn 5 Covington 0- Class 1 Region C

Grayson Co. 11 Narrows 1- Class 1 Region C

Holston 11 Grundy 4- Class 1 Region D

Honaker 12 J I Burton 5- Class 1 Region D

Abingdon 11 Northside 1- Class 3 Region D

Christianburg 5 Carroll Co. 1- Class 3 Region D

Wm. Byrd 12 Cave Spring 2- Class 3 Region D

Tunstall 5 Lord Botetourt 0- Class 3 Region D

Pulaski Co. 2 E C Glass1 – 8 inns- Class 4 Region D

Halifax Co. 11 Blacksburg 1- Class 4 Region D

Jefferson Forest 5 Salem 4- Class 4 Region D

Amherst Co wins over GW- Danville- Forfeit- Class 4 Region D