Category: Football

High school football primarily in SW VA

RSN- Week 15- Football Games – Picks

Last Week – 9-1, Overall 112-28,  Pct.800

9-1

  1. Galax @ Holston – Galax- WON
  2. Essex @ Riverheads – Riverheads- WON
  3. Appomattox @ Graham – Graham- WON
  4. King William @ Central – Woodstock- King William- WON
  5. Abingdon @ LCA – LCA- WON
  6. Brentsville District @ Phoebus – Phoebus – WON
  7. Broad Run @ Salem – Salem- LOST
  8. Highland Springs @ Stone Bridge -Stone Bridge – WON
  9. Maury @ Green Run – Maury- WON
  10. Battlefield @ Oscar Smith – Oscar Smith- WON

Class 1, Class 2 & Class 3- State Semifinals – Football

Class 1

Galax  ( 10-2) @ Holston ( 13-0) – Sat. Dec. 4- 1 PM

Essex ( 8-1) @ Riverheads ( 12-0)- Sat. Dec. 4- 1 PM

Class 2

Appomattox  ( 11-1) @ Graham  ( 12-0)- Sat. Dec. 4 @  Mitchell Stadium- 2 PM

King William ( 11-1) @ Central-Woodstock ( 11-1) – Sat. Dec. 4- 2 PM

Class 3

Abingdon (12-1) @ LCA ( 12-0) – Sat. Dec. 4 @ Liberty Univ.-  2 PM

Brentsville District ( 11-2) @ Phoebus ( 12-1)- Sat. Dec. 4- @ Darling Stadium- 2 PM

Class 4 , Class 5 & Class 6 -State Semifinals-Football

Class 4

Broad Run ( 12-1) @ Salem ( 12-1) – Sat. Dec. 4- @ Salem Stadium- 2 PM

King’s Fork ( 11-1) @ Varina ( 11-1) – Sat. Dec. 4- 2 PM

Class 5

Highland Springs ( 10-3)  @ Stone Bridge ( 13-0) – Sat. Dec. 4- 2 PM

Maury ( 7-1)  @ Green Run ( 13-0) – Sat. Dec. 4- 2 PM

Class 6

South Co ( 11-2)  @ James Madison ( 12-1) – Sat. Dec. 4- 1 PM

Battlefield  ( 13-0) @ Oscar Smith ( 11-1) – Sat. Dec. 4- 2 PM

RSN- Week 14- Football Games- Picks

Last Week 7-3, Overall 103-27 – Pct. .792

9-1

  1. Appomattox vs Glenvar- Appomattox- WON
  2. Holston vs PH- Glade Spring- Holston- WON
  3. Salem vs GW- Danville- Salem- WON
  4. Lord Botetourt vs Abingdon- Lord Botetourt-LOST
  5. LCA vs Brookville – LCA- WON
  6. Stone Bridge vs Mountain View- Stone Bridge- WON
  7. Oscar Smith vs Western Branch- Oscar Smith- WON
  8. Broad Run vs Tuscarora- Broad Run- WON
  9. Galax vs Parry McCluer- Galax- WON
  10. Graham vs Ridgeview- Graham- WON

Class 5 & Class 6- Region Finals – Fri. Nov. 26 – Sat. Nov. 27

Class 5- Region D – Mountain View (11-1) @ Stone Bridge ( 12-0)- Fri. 1 pm

Class 5- Region C – Hermitage ( 10-2) @ Highland Springs ( 9-3)- Fri. 2:30 pm

Class 5 – Region B – Woodside ( 8-2) @ Maury ( 6-1)- Fri. 7 pm

Class 5 – Region A – Kempsville (9-1) @ Green Run ( 12-0)- Fri. 7 pm

Class 6- Region D -Centreville ( 10-2) @ James Madison ( 11-1)- Sat. 1 pm

Class 6- Region C – West Potomac ( 8-4) @ South Co. – ( 10-2)- Sat. 1 pm

Class 6- Region B – Freedom-(PW) ( 10-2) @ Battlefield ( 12-0)- Sat. 1 pm

Class 6 – Region A- Western Branch ( 10-2) @ Oscar Smith ( 10-1)- Fri. 7 pm

Class 3 & Class 4 – Regional Finals – Fri. Nov. 26 – Sat. Nov. 27

Class 3 – Region D – Lord Botetourt ( 8-3) @ Abingdon ( 11-1) -Fri. 7 pm

Class 3 – Region C – Brookville ( 8-3) @ Liberty Christian Academy ( 11-0)- Fri. 7:30 pm

Class 3-Region B – Brentsville District ( 10-2) @ Meridian ( 10-2)-Fri. 6 pm

Class 3 -Region A – York ( 11-1) @ Phoebus ( 11-1)- Sat. 2 pm

Class 4 – Region D -GW- Danville ( 9-1) @ Salem 11-1) – Fri. 7 pm

Class 4- Region C – Tuscarora ( 10-2) @ Broad Run ( 11-1)- Fri. 1 pm

Class 4- Region B – Patrick Henry-Ashland (10-2) @ Varina ( 10-1) – Sat. 1 pm

Class 4 – Region A – Warhill ( 11-1) @ King’s Fork ( 10-1)- Fri. 7 pm

Class 1 & Class 2- Football Regional Finals- Fri. Nov. 26- Sat. Nov. 27

Class 1 – Region D – Patrick Henry (Glade Spring) (9-3) @ Holston ( 12-0)- Fri. 7 pm

Class 1 – Region C – Parry McCluer ( 9-3) @ Galax ( 9-2) – Sat. 1 pm

Class1 – Region B- Buffalo Gap ( 8-3) @ Riverheads ( 11-0)- Fri. 7 pm

Class 1 – Region A – King & Queen Central ( 10-1) @ Essex ( 7-1)- Sat. 1 pm

Class 2 – Region D – Ridgeview ( 9-3) @ Graham ( 11-0)- Sat. 1 pm

Class 2 -Region C – Appomattox ( 10-1) @ Glenvar ( 11-1) – Fri. 2 pm

Class 2 -Region B- Stuarts Draft ( 9-2) @ Central- Woodstock ( 10-1)- Fri. 7 pm

Class 2 – Region A – King William ( 10-1) @ Nottoway  ( 11-0) – Fri. 7 pm

Cougars -Eagles tie

The Pulaski Co. Cougars and the Auburn Eagles Varsity boys basketball teams played a scrimmage game and they tied 59-59 in a four-quarter game. Pulaski Co. was led by  Senior Peyton McDaniel with 31 points. He hit nine treys and Sophomore Lane Nester contributed 13 points.

Auburn was led by St. Thomas Aquinas bound Ethan Millirons with 23 points. He knocked down seven threes. Big man Bryce Gill finished with 14 points.

PC  – 12- 2’s, 10- 3’s, 5 -9 FT’s

Aub. – 15- 2’s, 7- 3’s, 8-10 FT’s

Scoring- Pul. Co.- McDaniel 31, Nester 13, Gulley 9, Bourne 6

Auburn – E. Millirons 23, N. Millirons 7, Gill 14, Gordon 2, Sparrer 6, Wilson 3, Duncan 4

Football Scores – Fri. Nov. 19 & Sat. Nov. 20

Fri. Nov. 19

Galax 35 Geo. Wythe 6

Holston 42 Grundy 8

Parry McCluer 14 Giles 6

Ridgeview 26 Central-Wise 20

Glenvar 38 Martinsville 0

Appomattox 56 Radford 28

Lord Botetourt 28 Christiansburg 27

Abingdon 42 Bassett  34

Salem 55 Louisa Co. 7

Mountain View 42 Patrick Henry 12

Sat. Nov. 20

Patrick Henry -Glade Spring 50 Twin Springs 40

Graham 48 Union 13

 

 

 

RSN-Week 13- Football Games -Picks

Last Week- 9-1, Overall 96-24- Pct. .800

7-3

  1. Geo Wythe @ Galax- Galax- WON
  2. Parry McCluer @ Giles- Giles-LOST
  3. Ridgeview @ Central-Wise- Central- Wise- LOST
  4. Martinsville @ Glenvar- Glenvar- WON
  5. Radford @ Appomattox- Appomattox- WON
  6. Grundy @ Holston- Holston- WON
  7. Louisa Co. @ Salem – Salem- WON
  8. Lord Botetourt @ Christiansburg – Lord Botetourt- WON
  9. Union @ Graham ( Sat.)- Graham- WON
  10. Patrick Henry-GS @ Twin Springs (Sat.) – Twin Springs- LOST