Category: Radford High School

Three Rivers District

Playoff Scores

Tues. Feb. 20

Grayson Co. 84 Narrows 71 – Class 1 Region C

Parry McCluer 73 Galax 49-Class 1 Region C

Auburn 73 Eastern Montgomery 17- Class 1 Region C

Geo. Wythe 85 Bath Co. 48 – Class 1 Region C

Patrick Henry 73 Eastside 67- Class 1 Region D

Chilhowie 73 Hurley 36- Class 1 Region D

Honaker 68 Twin Springs 28- Class 1 Region D

Grundy 65 Thomas Walker 47 – Class 1 Region D

Gate City 70 Marion 65 – Class 2 Region D

Va. High 75 Ridgeview 54- Class 2 Region D

Union 48 Lebanon 47- Class 2 Region D

Graham 71 Central- Wise 56- Class 2 Region D

Chatham 74 Floyd Co. 66- Class 2 Region C

Radford 45 Glenvar 36- Class 2 Region D

Martinsville 58 Dan River 41- Class 2 Region D

Gretna 82 Appomattox 65- Class 2 Region D

Tunstall 66 Hidden Valley 31- Class 3 Region D

Cave Spring 60 Lord Botetourt 47 – Class 3 Region D

Abingdon 67 Carroll Co. 52- Class 3 Region D

Northside 85 Magna Vista 43  – Class 3 Region D

Jefferson Forest 58 E C Glass 50 -Class 4 Region D

Albemarle 74 Patrick Henry 38- Class 5 Region D

L C Bird 74 Wm. Fleming 47 – Class 5 Region D

Mon. Feb. 19

Patrick Henry 97 Twin Valley 39- Class1 Region D- 1st rd.

Class 2- Region C -Boys & Class 2 Region D

Tues. Feb. 20

Class 2 – Region C

8- Dan River ( 8-14) @ 1- Martinsville ( 15-8)- TBA

5-  Glenvar ( 9-13) @ 4- Radford (10-12) – 6:30 pm

7- Chatham ( 9-13) @ 2- Floyd Co. (17-6) – 7 pm

6- Appomattox( 11-11) @ 3- Gretna ( 13-9) – TBA

Tues. Feb. 22 Semi-finals @ Bassett HS

4- Radford ( 11-12) vs Martinsville ( 16-8)- TBA

7- Chatham ( 10-13) vs 3- Gretna ( 14-9) – TBA

Tues. Feb. 20

Class 2 Region D

4- Ridgeview  ( 16-11) @ 1- Va. High ( 20-5) – 6 pm

3- Lebanon ( 18-9) @ 2- Union ( 17-9)- 6 pm

4- Marion ( 16-10) @ 1- Gate City (19-4)-6;30 pm

3- Central-Wise ( 14-11) @ 2- Graham ( 15-6) – 6 pm

Semi-finals – Feb 22 @ Gate City MS

1- Va. High (21-5 ) vs 2- Union ( 18-9) – TBA

1- Gate City ( 20-4) vs 2- Graham ( 16-6)

 

Basketball Finals- Wed. Feb. 14

Floyd Co. 49 Radford 41- End Regular Season

Narrows 79 Eastern Montgomery 60 – Pioneer – Semi-final

Parry McCluer beat Bath Co – score ? – Pioneer-  Semi-final

Auburn 70 Galax 42- Mtn. Empire – Semi-final

Geo. Wythe 65 Grayson Co. 51 – Mtn Empire – Semi-final

Chilhowie 66 Rural Retreat 33- Hogoheegee – Semi-final

Honaker 59 Patrick Henry 43 – Hogoheegee – Semi-final

Union 63 Abingdon 48 – Mtn 7 – Semi-final

Gate City 52 Central-Wise 41 – Mtn. 7 -Semi-final

 

Class 2 Region C – Playoffs- UNOFFICIAL

Tues. Feb. 20

8- Nelson Co.( 7-12) @ 1-Martinsville ( 15-8)

7- Chatham ( 9-13) @ 2- Floyd Co. ( 16-6)

6- Appomattox ( 10-10) @ 3- Gretna ( 13-9)

5- Glenvar ( 9-13) @ 4- Radford ( 10-12)

Thursday Feb. 22- Semi-finals @ Bassett HS

1/8 winner vs 4/5 winner

2/7 winner vs 3/6 winner

Fri. Feb. 23 Championship @ Roanoke College

 

Class 2- Region D- Points

As of Monday Feb. 12- Top of 8 Makes Playoffs

  1. Martinsville – 14-7 – 5.14
  2. Floyd Co. – 15-6 – 5.05
  3. Gretna – 11-9 – 3.70
  4. Radford – 10-11 – 3.52
  5. Glenvar – 8-13 – 3.14
  6. Appomattox – 9-10 – 3.11
  7. Chatham – 9-11 – 3.00
  8. Nelson Co. – 7-12 – 2.42
  9. Dan River – 7-13 – 2.40

Basketball Results – Fri. Feb. 10

Cave Spring 60 Blacksburg 57- River Ridge Semifinals

Patrick Henry 55 Salem 51 – River Ridge Semifinals

Galax 42 Fort Chiswell 38- Mtn. Empire 1st Rd

Geo. Wythe 77 Giles 27 – Mtn. Empire 1st Rd.

Grayson Co. 55 Bland Co. 47- Mtn. Empire 1st Rd.

Radford 51 Roanoke Catholic 50

Floyd Co. 76 Patrick Co. 54

Carroll Co. 82   Christiansburg 73

Narrows 83 Highland 60

Graham 57 Tazewell 44

Va. High 62 Marion 58

Honaker 57 Chilhowie 54

Eastside 67 Castlewood 49

Union 74 Lee High 47

Central-Wise 54 Ridgeview 44

Twin Springs 61 J I Burton 32

 

 

Basketball Finals- Wed. Feb. 7

Carroll Co. 61 Radford 55

Blacksburg 62  Christiansburg 51

Marion 75 Tazewell 34

Bland Co. 48 Grayson Co. 38

Galax 58 Giles 33

Rye Cove 66 Lee High 56

Rural Retreat 59 Eastern Montgomery 33

Eastside 57 Hurley 33

Middlesboro (KY) 60 Thomas Walker 48

Twin Springs 54 J I Burton 39

 

 

 

Scores – Mon. Feb. 5

Floyd Co. 48 Radford 47

Bland Co. 55 Giles 49

Auburn 72 Galax 46

Alleghany 69 Glenvar 55

Christiansburg 56 Hidden Valley 53

Highland 53 Craig Co. 43

Montcalm (WV) 48 Eastern Montgomery 30

Patrick Co. 69 James River 40

Honaker 69 Rural Retreat 39

Abingdon 69 Central-Wise 58

Patrick Henry 82 Franklin Co. 63

Twin Springs 58 Lee High 50

Castlewood 76 Council 29

Hancock Co. (TN) 46 Thomas Walker 39

Class 2 Region C- Point Ratings

Top 8 -Makes Playoffs

As of Sun. Feb. 4

  1. Martinsville 13-6 – 5.26
  2. Floyd Co. 13-5 – 5.17
  3. Radford 9-8 – 3.88
  4. Gretna 9-9 – 3.29
  5. Nelson Co. 7-9 – 3.07
  6. Chatham 8-10 – 3.06
  7. Glenvar  6-12 – 2.89
  8. Appomattox 7-10 -2.77
  9. Dan River 6-12 – 2.33
  10. James River 5-16 -1.71
  11. Liberty 1-16 – 1.29
  12. Patrick Co. 2-16 – 1.06

Basketball Results- Sat. Feb. 3

Blacksburg 69 Pulaski Co. 44

Northside 75 Radford 50

Wm. Fleming 50 Cave Spring 44

Geo. Wythe 83 Narrows 45

Auburn 65 Lord Botetourt 63

Spotswood 53 Patrick Henry 48

Craig Co. 63 Bland Co. 51

Mercer Christian (WV) 65 Tazewell 36

Graham 57 Oak Hill (WV) 41

Jenkins (KY) 71 Richlands 50

Lebanon 53 eastside 41